A webnumizmatika saját írásai | Blog
Numizmatikai portálunk blog szekciójában saját szakmai-elemzős cikkeinket is olvashatják Szabó Gábor a webnumizmatika tulajdonosa - okleveles numizmatikai becsüs tollából.
"Tisztelve Szabó Gábor úr szakmai munkáját, tudjuk, hogy egy ilyen tartalom, cikk megírásához, mennyi munka, tapasztalat, tudás, és nem utolsó sorban mennyi vele eltöltött idő szükséges, ami manapság sok esetben értékesebb mindennél! " - numizmatikamagyarorszag.hu

Hogyan vonjuk be a gyermekeket az érmegyűjtésbe? Miképpen fejleszt a numizmatika?
A numizmatika nem csupán egy hobbi, hanem egy izgalmas időutazás is, amely fejleszti a gyermekek tudását, logikáját és türelmét. Az érme- és bankjegygyűjtés révén a fiatalok felfedezhetik a történelmet, a kultúrát és a gazdaság működését is. Ha megmutatjuk gyermekeinknek ennek a világnak a szépségét, egy különleges és értékes úton indíthatjuk el őket. Ez a cikkünk arról szól, hogy hogyan vezessük be a gyermekeket ebbe a csodálatos világba.

Gyűjtési Stratégiák és Tippek a numizmatikában

A gyűjtés művészete: Mit tanítanak nekünk az érmék és a bankjegyek?

Rejtett üzenetek az érmeken: A bizánci monogramok világa
A bizánci érmek világa lenyűgöző részleteket rejt, különösen, ha a rajtuk található monogramok vizsgálatába merülünk. Ezek az összetett szimbólumok nem csupán dekoratív elemek voltak, hanem fontos információkat hordoztak az adott uralkodóról, és egyfajta „császári aláírásként” szolgáltak. A monogramok a betűk és más grafémák művészi kombinációi, amelyek az érmék felületén sajátos logóként jelennek meg. A következőkben megismerkedünk a monogramok felépítésével, típusaival, valamint az olvasásuk és értelmezésük kihívásaival. Ezek a részletek nemcsak a numizmatikai kutatók számára bírnak jelentőséggel, hanem betekintést nyújtanak a bizánci kultúra vizuális és vallási világába is.

Ajándék ötlet érme- és bankjegygyűjtőknek, numizmatika rajongónak?
Mit vegyek a numizmatika megszállott szerettemnek karácsonyi ajándéknak? Karácsony közeledtével sokunkban felmerül ez a kérdés, mert, hogy a numizmatikai érme- és bankjegygyűjtő szerettünknek szeretnénk venni valami igazán minőségi és szép ajándékot, vagy akár születésnapra, házassági évfordulóra, diplomaosztóra vagy bármilyen más alkalomra is. Éppen ezért szeretnénk ebben a blogbejegyzésben segíteni, és ajánlani a laikusok számára is, hogy mi az igazán különleges, és prémium kategória ajándékötlet numizmatikusnak. Mert amikor a gyűjtés szenvedély, a tárolás legyen tökéletes!

A Webnumizmatika a végső döntőbe jutott "Az év webshopja 2024" versenyen

Numizmatikai Becsűs képzés a V-pearl Kft szervezésében

Hogyan tároljuk helyesen az érméinket? A numizmatikai gyűjtemény védelme.

"Az Év Webshopja 2023" verseny végső döntőjéig jutottunk
Hatalmas megtiszteltetés érte a webnumizmatika.hu csapatát hiszen a 2023-as év webshopja versenyén a végső döntőbe, a közel ezer indulóból a legjobb 30 webáruház közé válogatott bennünket a szakmai zsűri, és részt vehettünk a díjátadó előtti egész napos konferencián is. A Lurdy-ház nagytermében megrendezett esemény 800 érdeklődő előtt zajlott.
Az Év Webshopja versenyt immár hetedik alkalommal hirdették meg, amelyre a vállalkozás méretétől és a termékköröktől függetlenül lehetett jelentkezni. A megmérettetésre első alkalommal vállalkoztunk, idén már több mint ezer webáruház mellett.

A tartásfokról általában
A numizmatikában a régi érmék és bankjegyek egyik legfontosabb értékmeghatározó jellemzője a tartásfok. A tartásfok a vizsgált darab használtságának mértékéről ad nekünk információt. Mint minden használati tárgynak, úgy a közkézen forgó fizetőeszközöknek is van amortizációja. Egy bankjegy élettartama körülbelül 4-5 év, az érmék pedig körülbelül három évtizedig - 27-28 évig - bírják.

Sheldon féle ritkaság skála
A Sheldon-féle ritkaság skála elsősorban nem a kibocsátott mennyiséget veszi figyelembe, hanem azt, hogy egy adott érme, bankjegy milyen gyakran jelenik meg a piacon. Vannak közismerten “ritka” darabok, melyeket szinte folyamatosan meg lehet vásárolni. Erre az ellentmondásra jó példa szerintem az 1946-os 10 forintos bankjegy, mely noha drága, de mégis gyakori, könnyen hozzáférhető. Ennek esetében persze különbséget kell tenni a tartásfokok között, mert míg a VG-XF-ig terjedő példányok az R1-R4 tartományban mozognak, addig az UNC darabok valóban ritkák és évente csak egy-egy alkalommal megvehetőek.

URS Ritkaság táblázat
A ritkaság táblázat, vagy más néven Universal Rarity Scale (URS) Q. David Bowers amerikai származású numizmatikai szakértő alkotása. Elsősorban az érmék értékelésében nyújt segítséget, de alkalmazható bankjegyek esetében is, amennyiben van valamennyi információnk a kibocsátás mértékéről. A ritkaságot az ismert darabszámok tükrében határozza meg úgy, hogy azokat nem egyesével kezeli, hanem intervallumokat állít fel. Az eredeti felvetés szerint a ritkaság szintjeit a 2 hatványainak megfelelő számsorozat egy-egy szomszédos tagja közé sorolja. Tehát 1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, stb-stb. Két kollégájának a javaslatára azonban a magasabb tartományokban található számokat inkább kerekítve kezdték használni, mivel a 16385-32768 darabszámú intervallum helyett sokkal praktikusabbnak látszott a 16000-32000-es számok használata. A könnyebb megértéshez lásd a cikk alján található táblázatot.