Hírek

Hogyan vonjuk be a gyermekeket az érmegyűjtésbe? Miképpen fejleszt a numizmatika?
A numizmatika nem csupán egy hobbi, hanem egy izgalmas időutazás is, amely fejleszti a gyermekek tudását, logikáját és türelmét. Az érme- és bankjegygyűjtés révén a fiatalok felfedezhetik a történelmet, a kultúrát és a gazdaság működését is. Ha megmutatjuk gyermekeinknek ennek a világnak a szépségét, egy különleges és értékes úton indíthatjuk el őket. Ez a cikkünk arról szól, hogy hogyan vezessük be a gyermekeket ebbe a csodálatos világba.

Ajándék ötlet érme- és bankjegygyűjtőknek, numizmatika rajongónak?
Mit vegyek a numizmatika megszállott szerettemnek karácsonyi ajándéknak? Karácsony közeledtével sokunkban felmerül ez a kérdés, mert, hogy a numizmatikai érme- és bankjegygyűjtő szerettünknek szeretnénk venni valami igazán minőségi és szép ajándékot, vagy akár születésnapra, házassági évfordulóra, diplomaosztóra vagy bármilyen más alkalomra is. Éppen ezért szeretnénk ebben a blogbejegyzésben segíteni, és ajánlani a laikusok számára is, hogy mi az igazán különleges, és prémium kategória ajándékötlet numizmatikusnak. Mert amikor a gyűjtés szenvedély, a tárolás legyen tökéletes!

A Webnumizmatika a végső döntőbe jutott "Az év webshopja 2024" versenyen

Új 200 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozat Batthyány Lajos tiszteletére
A Magyar Nemzeti Bank október 6-án, az aradi vértanúk emléknapján 13 szögletű belső peremmel ellátott, nagy méretű 30 000 Ft-os címletű ezüst emlékérmét és annak 7500 Ft-os címletű színesfém változatát bocsátja ki a magyar függetlenségért életüket adó mártírok kivégzésének 175. évfordulója alkalmából. A jegybank az emlékérmék mellett hazánk első alkotmányos miniszterelnöke, Batthyány Lajos tiszteletére a 200 Ft-os forgalmi érme emlékváltozatát is kibocsátja. A különleges 200 Ft-os pénzérme 1 millió példányban kerül forgalomba, míg az ezüst emlékérmék hatezer, a színesfém változatok nyolcezer példányban verhetőek. Az emlékérméket Kósa István éremművész, a 200 Ft-os megújult tematikai oldalát Kovács Zoltán szobrászművész tervezte.

Érmék & Bankjegyek a nagyvilágból - Vélemény

Numizmatikai Becsűs képzés a V-pearl Kft szervezésében

Hogyan tároljuk helyesen az érméinket? A numizmatikai gyűjtemény védelme.

"Az Év Webshopja 2023" verseny végső döntőjéig jutottunk
Hatalmas megtiszteltetés érte a webnumizmatika.hu csapatát hiszen a 2023-as év webshopja versenyén a végső döntőbe, a közel ezer indulóból a legjobb 30 webáruház közé válogatott bennünket a szakmai zsűri, és részt vehettünk a díjátadó előtti egész napos konferencián is. A Lurdy-ház nagytermében megrendezett esemény 800 érdeklődő előtt zajlott.
Az Év Webshopja versenyt immár hetedik alkalommal hirdették meg, amelyre a vállalkozás méretétől és a termékköröktől függetlenül lehetett jelentkezni. A megmérettetésre első alkalommal vállalkoztunk, idén már több mint ezer webáruház mellett.

A tartásfokról általában
A numizmatikában a régi érmék és bankjegyek egyik legfontosabb értékmeghatározó jellemzője a tartásfok. A tartásfok a vizsgált darab használtságának mértékéről ad nekünk információt. Mint minden használati tárgynak, úgy a közkézen forgó fizetőeszközöknek is van amortizációja. Egy bankjegy élettartama körülbelül 4-5 év, az érmék pedig körülbelül három évtizedig - 27-28 évig - bírják.

Sheldon féle ritkaság skála
A Sheldon-féle ritkaság skála elsősorban nem a kibocsátott mennyiséget veszi figyelembe, hanem azt, hogy egy adott érme, bankjegy milyen gyakran jelenik meg a piacon. Vannak közismerten “ritka” darabok, melyeket szinte folyamatosan meg lehet vásárolni. Erre az ellentmondásra jó példa szerintem az 1946-os 10 forintos bankjegy, mely noha drága, de mégis gyakori, könnyen hozzáférhető. Ennek esetében persze különbséget kell tenni a tartásfokok között, mert míg a VG-XF-ig terjedő példányok az R1-R4 tartományban mozognak, addig az UNC darabok valóban ritkák és évente csak egy-egy alkalommal megvehetőek.

URS Ritkaság táblázat
A ritkaság táblázat, vagy más néven Universal Rarity Scale (URS) Q. David Bowers amerikai származású numizmatikai szakértő alkotása. Elsősorban az érmék értékelésében nyújt segítséget, de alkalmazható bankjegyek esetében is, amennyiben van valamennyi információnk a kibocsátás mértékéről. A ritkaságot az ismert darabszámok tükrében határozza meg úgy, hogy azokat nem egyesével kezeli, hanem intervallumokat állít fel. Az eredeti felvetés szerint a ritkaság szintjeit a 2 hatványainak megfelelő számsorozat egy-egy szomszédos tagja közé sorolja. Tehát 1, 2, 3-4, 5-8, 9-16, 17-32, stb-stb. Két kollégájának a javaslatára azonban a magasabb tartományokban található számokat inkább kerekítve kezdték használni, mivel a 16385-32768 darabszámú intervallum helyett sokkal praktikusabbnak látszott a 16000-32000-es számok használata. A könnyebb megértéshez lásd a cikk alján található táblázatot.

A ritkaság relatív

Az érmék anatómiája. Milyen ismertetői vannak egy érmének?
A tartásfok vizsgálata során elengedhetetlen, hogy ismerjük az érmék általános és egyedi tulajdonságait, jellemzőit. Ezek szinte minden érmén egyformán megtalálhatók, de előfordulhatnak kivételek. Egyes típusoknál pl a tervező monogramja is helyet kap az érmekép valamely részén, de sok esetben ez elmarad. A mellékelt ábrán igyekeztem azokat a jellemzőket felsorolni, amelyek általában minden érmetípuson fellelhetőek. Vegyük hát sorba őket!

A tartásfok görbe
Az alábbi képen a Sheldon skála számértékeiből létrehozott, leegyszerűsített diagram látható. Ez a diagram a tartásfok görbe. Az alakja nagyon hasonlít az amortizációs görbéhez ami nem véletlen, hiszen pontosan az érme amortizációját jeleníti meg. A jobb használhatóság miatt csak a 0-60-ig terjedő tartományt ábrázolja. Ennek az oka, hogy a 60-70-ig tartó szakasz már nem alkalmas az arányok szemléltetésére. Egyes érmék esetében extrém nagy, többszörös árkülönbség lehet. Például egy 67 és egy 66-os szintű, azonos típusú érme között, gyakran előfordul akár 3-szoros eltérés is az ár tekintetében. Ezt a 67 és 66 aránya egy ilyen diagramon nem fejez ki pontosan. Poor és UNC fokozat között viszont a görbe remekül ábrázolja az értékek egymáshoz viszonyított arányát.

Vizuális tartásfok térkép
A bankjegyek tartásfokának könnyebb megállapításához készítettem az alábbi térkép szerű táblázatot. Segítségével lehetőség van a gyors beazonosításra akkor is, ha egy tartásfok megengedett hibáit akarjuk definiálni és akkor is, ha ellenkező irányból közelítve, egy hibához szeretnénk a megfelelő tartásfokot rendelni.

Bankjegyek, papírpénzek tartásfok táblázata
A bankjegyek értékelése a Sheldon skálához hasonlóan egy 70 pontos minősítési rendszerben történik. Nemzetközi viszonylatban sokkal ismertebb és elfogadottabb, mint hazánkban, de őszintén nagy reményeket fűzök hozzá, hogy fokozatosan megismeri és elfogadja a hazai numizmatikai társadalom is ezt a rendszert. A működési mechanizmus szintén az alapvető szemrevételezéssel kezdődik, noha itt is vannak olyan fokozatok, ahol a hibákat már nagyítóval kell keresni.

Érme tartásfok táblázat MS60-MS70-ig
A felső tagozat, avagy az UNC érmék osztályozása MS60-MS70-ig. A Sheldon skála egyik legfontosabb jellemzője és egyben vívmánya az a részletesség, amivel az UNC darabokat 10 különféle kategóriába sorolja. Magyarországon a numizmatikai kereskedés során az egyik legtöbb nézeteltérés abból támad, hogy az üzletfelek vélekedése az UNC tartásfokról sok esetben eltérő. Egyesek szemében egy karcos érme nem lehet UNC, míg mások szerint igen.

Érme tartásfok táblázat P1 - AU58-ig
A Sheldon féle érme osztályozási skála Poor 1- aUNC 58-as fokozatig. A Sheldon skála egy 70 pontos érme osztályozási skála, amelyet Dr William H. Sheldon hozott létre és az érmék minőségi vizsgálatakor a numizmatikai értékeléséhez használnak. Az Amerikai Numizmatikai Szövetség a hivatalos minősítési szabványokat nagyrészt ezen alapította meg. Számos nemzetközi cég, köztük a legnagyobb érmeminősítők is, mint például az NGC vagy a PCGS is ezt a skálát használják. Hazánkban még kevésbé elterjedt ez a rendszer, azonban bízom benne, hogy rövid időn belül széles körben ismertté válik. A jelenlegi tapasztalatok azt mutatják, hogy a tartásfok megítélése a népszerű aukciós és hirdetési oldalakon sok esetben elfogult, szubjektív véleményen alapulnak és nélkülözik a jól ismert fokozatokon belüli árnyalatokat.

Milliókat érő érmék a magyar piacon: lehet, hogy nálunk is lapul egy?
Egy apró kis fémdarab, egy tenyérnyi papírlap, mégis van, hogy milliókat ér. A numizmatika éppen ettől szép azok szerint, akik évtizedek óta ezzel foglalkoznak. Bár a gyűjtők az érmékre és a papírpénzekre úgy tekintenek, mint a történelem segédtudományára, mára egyre több befektető jelenik meg az aukciókon, akik megtérülő befektetést látnak benne. Mindez nem véletlen: a régiségek ezen piaca soha nem látott mértékben virágzik Magyarországon, persze csak azoknak, akik ismerik és tudják, milyen érmékbe és papírpénzekbe érdemes fektetni a pénzüket.

Régi pénzzel az infláció ellen
Az infláció témája az elmúlt években gyakran került szóba, és ez a régi pénzek piacára is komoly hatással van. Érdekes módon a forgalomból kivont pénzformák valójában jobban megőrizték és növelték az értéküket, mint a jelenlegi érmék és bankjegyek. Az infláció csak addig befolyásolhat egy valutát, amíg az használatban van. Paradox módon az értékét vesztett pénz újra értékessé válik azután, hogy hivatalosan megfosztják értékhordozó funkciójától. Ennek eredményeképpen a gyűjtők csoportjának köszönhetően válik értéktárggyá, és ezért innentől kezdve immunis az inflációval és az értékcsökkenéssel szemben.

Újra együtt az első és az utolsó. 2021 Morgan és Peace dollár kibocsátás
Az utolsó Morgan és első Peace dollár tiszteletére az amerikai pénzverde úgy döntött, hogy 2021-ben, korlátozott darabszámban ismét kibocsátja ezeket az érme típusokat. A népszerűségük eddig is széles körű volt, de most a két ezüst sas 100 éves (amerikai) álmukból felébresztve újból szárnyra kap. És ez nem lesz hatástalan az összes többi évjáratra sem!