Interaktív online, és gyakorlati órák
A kurzus nem csupán elméleti képzésben részesíti a jelentkezőket. Nagy hangsúlyt kap a gyakorlati oktatás és túlzás nélkül mondhatom, hogy a legkiválóbb szakemberek segítik a hallgatók felkészülését valamint a szükséges készségek elsajátítását.
Az érmék és pénzrendszerek történetét lépésről lépésre Dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton egyetemi docens tanár úr segítségével fedezhetik fel a diákok. Az élő, online órákon legtöbbször őt hallhatják a tanulók. Az előadások interaktív módon zajlanak, lehetőség van kérdések feltevésére, sőt, az előadó minden alkalommal maga is kérdéseket intéz a hallgatóság felé. Így a párbeszéd a tantermi oktatásban megszokottakhoz hasonló módon történik.
Az ókori pénzek világába Dr. Juhász Lajos az ELTE Ókori régészeti Tanszékének oktatója és az ELTE éremtárának kezelője nyújtott betekintést, aki az említett korszak gyakorlati óráit is tartotta. Ezeken a gyakorlatokon 1500-2000 éves pénz érmék segítségével gyakorolhatták az érmehatározást a hallgatók.
A forint, pengő, korona pénzrendszer történetét, valamint a modern kor érméit, bankjegyeit Töreki Milán történész, numizmata segített megismerni. A gyakorlati órák izgalmas epizódja volt többek között a szuper hamis dollárok és az öntött hamisítványok kiválasztása az igaziak közül. Ezenkívül betekintést nyerhettünk a modern kori magyar pénzek ismert és kevésbé ismert meghatározó eseményeire. Különféle levéltári dokumentumok alapján ismerhettük meg a döntéshozatallal kapcsolatos részleteket.
A denár, garas illetve tallér korszak gyakorlati órái a gödöllői Ferenczy Múzeumban zajlottak, ahol Nagy Balázs régész, muzeológus segítségével a kör iratok, címerek, rövidítések pontos megfogalmazását tanultuk meg az érmehatározás során úgy, hogy az érmeképet a leírásunk alapján az is el tudja képzelni, aki még sosem látta azt.
A gyakorlati órák ezen felül jelentős óraszámban zajlottak a Nudelman Numizmatika budapesti érme üzletében. Nudelman László úr nemcsak a hazai numizmatika megkerülhetetlen személye, hanem nemzetközi szinten elismert szakember, az IAPN és az IBSCC tagja. Különleges hangsúlyt kaptak óráin az általa "bestiálisnak" nevezett hamisítványok. Napjaink legfortélyosabb érme hamisítási módszereit ismertette velünk úgy, hogy mindehhez számtalan szemléltető eszközt láthattunk. A dicsekedés leghalványabb jele nélkül adott a kezünkbe rendkívül értékes darabokat, amelyek jó része olyan egyedi ritkaságok voltak, melyeket valószínűleg soha nem láttunk volna élőben, legfeljebb katalógusban, ha nem jön létre ez a kurzus. Külön köszönetet érdemel az a bizalom, amellyel illetett minket, hiszen a méregdrága különlegességeket nem a vitrin üvege mögül szemlélhettük meg, hanem kézből kézbe adva vizsgálhatta meg minden hallgató, aki részt vett az órán. Az elméleti, tapasztalati és anyagi érték sűrű esszenciája képviselte magát ezeken a gyakorlati alkalmakon, ami számomra rendkívüli élményt jelentett.
Természetesen nem maradt ki az elméleti oktatásból Dr. Takács József, tulajdonos és tanfolyamvezető, ötvös mester sem, aki a becsűs szakmával járó adminisztrációs feladatokat tárta fel előttünk a maga jókedélyű, szórakoztató stílusában.
Az oktatók munkája önmagában is fantasztikus értéket ad, azonban a kurzus nem éri be ennyivel. 3 olyan különleges gyakorlati eleme van a képzésnek, ami páratlanná teszi a szakmán belül.
Körmöcbánya, a hazai pénzverés egykori fellegvára
Egy egész napos Körmöcbányai kirándulás részesei voltunk. Először a pénzverdébe látogattunk el, ahol azontúl, hogy a régi technológia, mint múzeumi kiállítás megtekinthető, az épületben a mai napig folyamatosan zajlik a termelés.
Számos külföldi ország rendeli meg innen a hazai fizetőeszközként használt apró pénzét. A pénzverde után a pénzmúzeum és az aranybánya is tárt kapukkal várt minket, annak ellenére, hogy munkaszüneti nap volt. A tanfolyam szervezők számára azonban nincs lehetetlen, nyitott ajtót biztosítottak a csoport számára, így mind a két objektumot sikeresen bejártuk. Körmöcbányán, a magyar pénzverés legfontosabb helyszínén tehát több dimenzióban éltük meg a numizmatika varázsát. Az itt található nemesfém bánya, a pénzverde és a múzeum tárlata együtt tették kézzelfoghatóvá a magyarországi pénztörténet eme jelentős szeletét.
Régészeti feltárás az Alföldön
A második kirándulásunkra Kiskunlacháza mellet, egy napos délelőttön került sor, ahol nem mindennapi eseményen, terep gyakorlaton vettünk részt. Először a helyi művelődési központban hallgattunk meg három előadást. Majd ezt követően a Közösségi Régészeti Egyesület önkénteseivel együtt, egy régészeti feltárás keretén belül, fémkereső detektor segítségével leltünk rá középkori ezüst denár érmék sokaságára. Nagy Balázs régész, akivel már a Ferenczy múzeumban is gyakoroltuk az érmehatározást, azonnal próbára tett minket és egy rögtönzött, helyszíni gyakorlatba vezette be a társaságot.A feltárás során számtalan cserép töredékkel és különféle használati tárggyal is találkoztunk. A régészek számára azonban egy ismeretlen, nagy méretű bronz tárgy is fokozta az izgalmakat, csakúgy, mint a feltételezett kincslelet, amely fölött erőteljes jelzést küldött a detektor.
Anyagösszetétel-vizsgálat a Pénzmúzeumban
A harmadik esemény a budapesti Pénzmúzeum látogatása volt, ahol szintén különleges gyakorlati oktatásban volt részünk. XRF vizsgálat segítségével állapítottuk meg az érmék anyagösszetételét. Tekintve, hogy egy ilyen műszer több millió forintba kerül, azt gondolom, hogy itt sem beszélhetünk hétköznapi eseményről. A Pénzmúzeum valóban egyedülálló élményt nyújt a látogatóknak. A statikus kiállítással szemben nagy hangsúlyt fektet interaktivitásra és az egyéni tapasztalatszerzés élményére. Külön szeretném megemlíteni azt is, hogy a látogatás, bár regisztrációhoz kötött, mindenki számára ingyenes.
Záróvizsga, és bizonyítványosztás
A teljes tanfolyam egy záró beszámolóval fejeződött be, amely előzetes feltétele volt a végső, képesítő vizsgának. Ezek sikeres elvégzése után pedig, annak rendje és módja szerint elérkezett a bizonyítvány osztás ideje, amelyet a hallgatók a kurzus szervezőinek és oktatóinak jelenlétében vehettek át.
Külön említést érdemel, hogy ez a bizonyítvány nem pusztán hazai pályán kerül elfogadásra, hanem európai szinten elismert, úgynevezett europass melléklet is jár hozzá, mely a külföldi állások betöltését is lehetővé teszi. A kurzus idén is megrendezésre kerül a fentiekhez hasonló tanmenet szerint. A tanfolyamot elvégző csapatról elmondható, hogy az előképzettség teljes spektrumát felvonultató társaság jött össze. Néhányan komoly tudással érkeztek, míg mások teljesen a nulláról kezdtek hozzá a tanuláshoz. Ezzel szeretnék bátorítást adni egyaránt azoknak, akik még nem találkoztak a numizmatikával és azoknak is, akik már rendelkeznek mélyebb ismeretekkel.
Ha szeretne részt venni az idén szeptemberben induló kurzuson, akkor az alábbi linken keresztül tud jelentkezni, érdeklődni:
https://v-pearl.hu/pages/