1613 II. Mátyás ezüst dénár – K-B verdejel, Madonna ábrázolással
Egy különleges, kis méretű ezüst érme a 17. század elejéről, amely a magyar történelem és vallásos szimbolika egyedülálló lenyomata.
Főbb jellemzők:
Előlap:
A középen elhelyezett hasított címerpajzs bal oldalán a magyar vágás (vörös-ezüst sávok), jobb oldalán a koronás halmon álló kettős kereszt motívuma látható. A pajzs fölött a Szent Korona, két oldalán a verdejel: K–B.
A körirat:
„MAT II D G HV BO REX 1613” – rövidítés feloldva:
„Matthias II Dei Gratia Hungariae Bohemiae Rex 1613”,
jelentése:
„II. Mátyás, Isten kegyelméből Magyarország és Csehország királya, 1613”
Hátlap:
A hátlapon holdon ülő Madonna ábrázolása látható, balján a gyermek Jézussal. Ez a kompozíció a Madonna-kultusz és a keresztény hit védelmező szerepét hangsúlyozza.
A körirat:
„PATRONA HVNGARI” – rövidítés feloldva:
„Patrona Hungariae”,
jelentése:
„Magyarország védőszentje”
Történelmi jelentőség:
Ez az érme II. Mátyás király uralkodásának végéről származik, aki a Habsburg-ház tagjaként rövid ideig uralkodott. Az érem vallási szimbolikája és uralkodói címere egyaránt tükrözi a korszak politikai és vallási világnézetét. A Madonna-ábrázolás a korabeli érmék egyik legjellemzőbb motívuma, a katolikus identitás és a hit szilárd kifejezése volt.
Gyűjtői érték:
Kis mérete és korlátozott példányszáma miatt igazi ritkaságnak számít. A Körmöcbányai verdejelű példányok különösen keresettek, különösen jó állapotban. A vallási és történelmi tartalommal bíró érmék mindig kiemelt figyelmet élveznek a gyűjtők körében.
|