2024. 11. 30. 00:00:00
A monogramok felépítése
A bizánci érméken megjelenő monogramok, betűk és más grafémák átfedésével vagy kombinálásával létrehozott szimbólumok, amelyek részben hasonlítanak a ligatúrákra. Míg a ligatúrák általában két betű összekapcsolódásából állnak, addig a monogramok akár 7-8 betűt is tartalmazhatnak. A monogramok bélyegzőként, pecsétként voltak használatosak, mint az uralkodó aláírása. Egyfajta császári logó.
Alapvetően két különböző típusú monogramot használtak. A kereszt alakút és a doboz alakút. Előbbi esetén a kereszt szár végén vannak a betűk, utóbbinál pedig benne és/vagy körülötte. A 6-8. századi monogramok között gyakran látható kereszt formájú, emlékeztetve az állam vallási kötődésére. A keresztábrázolást elősegítette a iota és tau formája is, amennyiben ez a két betű szerepelt a jelölt névben. A iotát például gyakran külön jelölés nélkül használták egyszerűsége miatt, hiszen egy függőleges vonal szinte minden ábrán előfordulhat.
A monogramok között találunk könnyebben és nehezebben olvashatókat is. Gyakran megnehezíti a megfejtést, hogy egyes betűk más betűkben rejtőznek el – például a Lambda az Alfában vagy a Deltában, az Omikron a Rhóban. Így előfordulhat, hogy egy kis részlet egyszerre két betűt is megjelenít.
Rendezés, tájolás, formák, méretek
Az ábrákon ne keressük a névben megszabott betű sorrendet, mivel a betűk elhelyezkedése többnyire nem követi a hagyományos rendet. A betűk összevissza, szabadon választott helyeken vannak ábrázolva. Ráadásul, ha egy betű kétszer van a névben, általában csak egyszer jelenik meg. Ezen a képen például II. Justinus és Sophia császárnő közös monogramját láthatjuk: IOVCTINOVC KAI COFIAC. Ha tudjuk, hogy mit kellene kiolvasni, könnyű dolgunk van. Ha ismerjük az elrejtett szavakat, akkor csak meg kell keresnünk a betűket, és kész is vagyunk. A monogramok azonban gyakran kihívást jelentenek még a szakértők számára is, hiszen a betűk kreatív összefonódása megnehezítheti a dekódolást. Előfordulhat, hogy az egyes betűk rejtve maradnak más karakterekben vagy formákban, ami tovább növeli a megfejtés bonyolultságát. Ezért a sikeres azonosításhoz nemcsak figyelemre, hanem alapos betűismeretre és logikus gondolkodásra is szükség van. A monogramokat tanulmányozva az is világossá válik, hogy a vésnökök nem csupán a funkcionalitást tartották szem előtt, hanem esztétikai szempontokat is figyelembe vettek.
Alkalmazásuk
A monogramok többnyire pecséteken, érméken, épületek díszítő elemein jelentek meg. Bár nem bizonyított, de, ha megnézzük a formákat, sok esetben emlékeztetnek a pálcika emberek alakjához. Számtalan esetben felmerül a gyanú, hogy a grafika szándékosan úgy lett megalkotva, hogy egy vagy két figura alakját sejthetjük benne a betűk által megformálva. Ez az emberi alakokhoz hasonló vizuális megoldás nemcsak esztétikai szempontból volt érdekes, hanem további szimbolikus jelentést is kölcsönözhetett a monogramoknak. Kis méretű pénzeken gyakori az előfordulásuk, mivel a csekély felület megnehezítette a kor technikájával elérhető részletgazdag kidolgozást. Ezek a vonalakból és körökből álló elemek egyszerűbbek voltak a vésnökök számára, ugyanakkor a precíz kidolgozás az érmek hitelességét és rangját is erősítette. A monogramok megjelenése tehát nemcsak funkcionális, hanem művészeti kihívást is jelentett, ami a bizánci mesterek kreativitását dicséri.
Válogasson bizánci érméink közül