Miután a vizsgált darab legfontosabb minőség jellemzőit beazonosítottuk, a skála segítségével meg tudjuk állapítani egy papírpénz megfelelő tartásfokát. A pontos eredmény érdekében nem szabad, hogy az elfogultságunk odáig fajuljon, hogy nem veszünk figyelembe tényeket, vagy letagadunk, esetleg jelentéktelennek tartunk nyilvánvaló hibákat. Ha két fokozat között nem tudunk biztosan dönteni, akkor azt javaslom, hogy inkább számoljunk az alacsonyabb fokozattal az értékelés során. Mind emellett persze készíthetünk egy optimistább verziót is, de kalkuláljuk bele a “minden szentnek maga felé húz a keze” jelenséget.
A minőséget leíró fokozatok két fő tartományra oszthatók. Először is 0-tól 58-as értékig olyan bankjegyeket minősítenek, amelyek több-kevesebb időt eltöltöttek a forgalomban és a használat mértéke különböző fokozatokban látható rajtuk. 60-70-ig az úgynevezett UNC vagy Uncirculated pénzek kerülnek minősítésre. Ezek garantáltan új darabok, nem voltak használva, azonban ez nem azt jelenti feltétlenül, hogy hibátlanok. Ez abból is rögtön nyilvánvaló, hogy 10 különböző minőségi szintet határoz meg a rendszer ebben a tartományban.
Az egyes fokozatok szintén két részből állnak. A minőséget egyrészt valamilyen jelzővel illetik, pl Very Fine, vagy Good. Emelett egy pontszámot is kap a bankjegy, amely mintegy arány számként használható. Amikor például azt mondjuk hogy Very Fine 20, akkor az azt jelenti hogy egy Extra Fine 40-es értékének a felét éri az előbbi darab. Tehát a Very Fine értékét ki tudjuk számolni az Extra Fine értékéből úgy, hogy ez utóbbi árát elosztjuk 40-nel majd az eredményt megszorozzuk 20-szal. Hasonlóképpen a többi tartásfok ára is kiszámolható ilyen módon. Ez az egyszerű értékelési módszer viszont csak akkor használható, ha az értéket leginkább annak tartásfoka határozza meg és az egyéb tényezők mint például a kibocsátott darabszám vagy a névérték nem számítanak releváns tényezőnek. Természetesen a tartásfok szintjét akkor is figyelembe kell venni, amikor a fenti jellemzők erősebb befolyással vannak az árazásra, ám ekkor nem kizárólagos az értékmeghatározó tulajdonsága.
És most lássuk a 70 pontos táblázatot:
- Poor 1 Az ebbe a kategóriába tartozó bankjegynek többnyire egésznek kell lennie, de hiányozhatnak nagy darabok, beleértve a bankjegykép területét is. Lyukak, foltok, szakadások, hiányok és más problémák jellemzik.
- Fair 2 Az about Good, vagy Fair bankjegy jellemzően rendkívül kopott, és hiányozhatnak belőle kis darabok. Ha bármilyen súlyosabb kár nyilvánvaló, vagy a bankjegy jelentős része hiányzik, akkor alacsonyabb fokozat indokolt.
- Good 4 A “G4” bankjegynél a színek jellemzően elhalványulnak, és lehet, hogy kis darabok hiányoznak az élek mentén. Csíkok, margón található szakadások, kicsipkézett élek vagy más problémák jelentkeznek.
- Good 6 Ez a fokozat akkor kerül hozzárendelésre, ha egy bankjegynek van olyan tulajdonsága, amely megakadályozza a teljes VG-fokozatot. Például erőteljes kopás, kis darab anyaghiány a szélről, egy kis belső lyuk, vagy ha van valamilyen sérülés vagy tinta.
- Very Good 8 Ebben a kategóriában a bankjegy erősen viseltes, kissé lekerekített sarkokkal, foltos élekkel vagy kissé durva margókkal. A papír azonban sértetlen marad, és a sarokcsúcson kívül egyetlen darab sem hiányozhat. A bankjegy elszennyeződik a forgalomtól, és esetleg pénztárcáról származó festék is lehet rajta. Ebben a fokozatba nem lehet nagyobb károkat elfogadni, és minden olyan bankjegy, amely nagy lyukkal, foltokkal, szakadással vagy hiányzó darabokkal rendelkezik, alacsonyabb kategóriába esik.
- Very Good 10 Egy másik közbenső fokozat, amely egy átlag feletti VG-t jelöl, amely majdnem eléri a Fine minősítést. A VG 10 gyakran egy olyan F 12, amellyen 1-2 nagyon erős hajtás található, vagy pedig kettő különáló szennyeződéssel bír.
- Fine 12 Olyan bankjegyek, amelyek jelentős időt töltöttek a forgalomban. A darab elveszítette testtartásának egy részét, kissé ernyedt, de a papír még mindig szilárd. A sarkok lekerekítettek, és a szélek is töredezettek. A látható lyukak (apró tűszúrás) is előfordulhatnak, de egyik sem lehet nagy, vagy zavaró. Néhány kisebb szakadás nem ritka ebben a kategóriában, de jellemzően a margó alatt maradva, amely nem befolyásolja a bankjegyképet. Nem lehetnek nagyobb foltok vagy nagyobb szakadások, bár halvány jelölés ceruzával ezen a szinten nem befolyásolja a minőséget, ha az nem sötét vagy zavaró.
- Choice Fine 15 Ez a közbenső fokozat olyan bankjegyet jelent, amely bizonyos VF darabok tulajdonságait tartalmazza, például az ép papírtest vagy papír szilárdság, az élénk színek, azonban túl sok hajtást és használtságot mutat. Ez egy meglehetősen gyakori közbenső fokozat, és gyakran megkapják azok a Fine bankjegyek amelyek egy bizonyos értelemben meghaladják az átlagot, vagy egy olyan bankjegy, amely elveszíti a VF-fokozatot, mivel a sok hajtás miatt a papír ernyedt lesz.
- Very Fine 20 A 20-as bankjegynek teljesnek kell lennie, hiány nem lehet, bár számos hajtás, ránc vagy más használat során keletkező jelet mutathat. Enyhe szennyeződés lehet, de nem szabad súlyosnak lennie. A papírnak viszonylag világosnak kell maradnia. Sem szakadás, folt vagy egyéb károsodás nem megengedett. A bankjegynek még mindig szép megjelenése van. A sarkok enyhén elkeskenyedhetnek vagy kissé lekerekednek ezen a fokozaton, de a papírnak majdnem teljesen ropogósnak kell lennie, és a kialakításban semmilyen színvesztés nem lehet.
- Very Fine 25 A “25” alapvetően olyan, mint egy “20”, ami valamilyen oknál fogva kissé jobbnak tűnik az átlagnál. A “25” tipikusan világos, jó tartású, erős papír, intenzív használat jeleivel, és több hajtással mint amennyit egy magasabb fokozat megenged.
- Very Fine 30 Általában 7-8 hajtás található rajta. A papír ropogós, a színek erősek. Könnyű szennyeződés előfordulhat.
- Choice Very Fine 35 Ez egy olyan bankjegyet jelent, amely nagyon közel van a rendkívül finom 40-hez, de néhány kisebb hibája van. Például egy vagy kettő további gyenge hajtás, amely magasabb fokozatot kizár. A “35” megjelenésének sokkal vonzóbbnak kell lennie, mint egy VF-bankjegynek.
- Extremely Fine 40 A “háromszoros” XF-re vonatkozó régi szabvány itt alkalmazható, mivel a háromszoros hajtott bankjegy általában “40” értéket képvisel. Sok esetben kivételt kell azonban tenni, mivel három rendkívül erős hajtás a bankjegyet alacsonyabb kategóriába sorolja. A háromszor hajtott bankjegyeket esetenként a “40” fokozatba tehetjük, ha az extra hajtások elég gyengék és nem zavarják az általános megjelenést.
- Choice Extremely Fine 45 A bankjegy ebben a kategóriában tipikusan világos, friss, ropogós és vonzó, de néhány könnyű hajtás, könnyű hajlítás vagy néhány függőleges gyűrődés jelenhet meg. Az általános megjelenés az átlag fölötti, és csak a legkisebb szennyeződés látható.
- About Uncirculated 50 A bankjegyen egy vagy több könnyű hajtás jelenik meg, amelyek nem erősek, vagy amelyek nem befolyásolják az általános megjelenést, két vagy három nagyon könnyű függőleges hajlítás vagy gyűrődés lehet, ha nem törik meg a papír felületét. Két erős hajtás vagy gyűrődés esetén a bankjegy alacsonyabb szintű. A hazai minősítési norma ezt is az extra fine kategóriába sorolja.
- About Uncirculated 53 Olyan közbülső osztály, amelyet az” 50 “fokozatnál átlagon felüli bankjegyekre használnak, de nem érik el teljesen az” 55 ” értéket. Egy ilyen bankjegynek lehet egy erősebb hajlása vagy gyűrődése, de az összes többi tulajdonsága olyan, mint egy UNC bankjegynek. A hazai minősítési norma ezt is az extra fine kategóriába sorolja.
- About Uncirculated 55 Az ebbe az osztályba tartozó bankjegy első pillantásra újnak tűnik, de hajlított sarok (szamárfül) vagy függőleges középső hajlás (hullám) van rajta. Két könnyű függőleges hajlás (hullám) elfogadható még ebben a kategóriában, mindaddig, amíg a papír felülete nem törik, nem sérül meg. Több, mint egy erős hajtás vagy gyűrődés esetén a bankjegyet alacsonyabb fokozatba kell helyezni. A hazai minősítési norma ezt is az extra fine kategóriába sorolja.
- Choice About Unc 58 Tipikusan új vagy jobb bankjegy, egy vagy két könnyű sarokhajlítással vagy egy középen lévő gyenge hajlással.
- Uncirculated 60 A “60” bankjegy szigorúan UNC marad, és nincs semmilyen hajtás amely kiterjed a bankjegyképre. Az ilyen fokozatú bankjegyek jellemzően egy vagy több jelentős hibát mutatnak, amelyek a bankjegy megjelenését rontják, például gyenge színveszteséget, fakó és élettelen papírt, festék pötty stb. A bankjegy ebben a kategóriában általában nem vonzó, de technikailag új vagy “uncirculated” lesz.
- Uncirculated 61 A legtöbb bankjegy, amely ebbe a kategóriába tartozik, több hiba kombinációjával jár, amelyek közül néhány súlyos lehet. Festéktöbblet, vagy hiány, elmosódás és más problémák. A “61” tipikusan vagy egy rosszul középpontosított bankjegy más kisebb hibákkal, vagy egy technikailag új bankjegy lesz, mely nem hajtott, de olyan kisebb hibákkal van kombinálva, amelyek megakadályozzák a magasabb fokozatot.
- Uncirculated 62 A bankjegy ezen a fokozaton is teljesen új. Nincsenek hajtások a bankjegykép közepén keresztül, de gyenge hajlás a (hullám, dudor) sarkok felé, amely nem éri el a középső felületet, jelen lehet. A kisebb redők és az érintkezés jelei elfogadhatók, mindaddig, amíg nem túlzottan zavaróak. A gyenge hajlás, amely nem terjed ki a bankjegy teljes szélességén, okozhatja, hogy egy ilyen bankjegynek “62” -nek, vagy annál alacsonyabbnak kell lennie. A súlyos központosítási problémákkal bíró bankjegy ebbe a kategóriába eshet.
- Choice Uncirculated 63 A Choice bankjegynek szigorúan újnak kell lennie. Nincsenek hajtások. A papír minősége és megjelenése átlagon felüli, ezért a meglévő hibák természetüknél fogva kisebbek lesznek. A tökéletlen centrálás elfogadható ezen a fokozaton, bár a súlyos központosítási probléma esetén nem érheti el ezt a szintet. A ráncok vagy a érintkezés jeleinek megléte elfogadható, ugyanúgy, mint egy nagyon kicsit tompa sarok. Nincsenek hajtások a papír kialakításában, bár egy könnyű hajlás (hullám, dudor) a bankjegy széle felé, amely nem terjed ki a design-ra, jelen lehet.
- Choice Uncirculated 64 A “64” egy közbenső fokozat, amelyet olyan bankjegyek számára tartanak fenn, amelyek jobbak, mint a Choice New, de nem érik el a Gem fokozatot. Az ilyen bankjegyek kisebb hibákkal rendelkezhetnek, mint például látható ránc, festéktöblet vagy hiány, tompa sarokcsúcs. A központosítás és a margók jobbak az átlagosnál, de a Gem fokozatához szükségesnél alacsonyabbak lehetnek. Még mindig átlagon felüli bankjegy. Jó megjelenéssel kell rendelkeznie, és nem szabad rajta nagyobb hibákat észlelni.
- Gem Uncirculated 65 EPQ A Gem olyan bankjegyet jelent, amely első pillantásra tökéletesnek tűnik. A tüzetesebb vizsgálat után azonban észrevehető egy vagy több kisebb hiba. Az ilyen kisebb hibák közé tartozhatnak a ráncok, érintkezés jelei az éleken, ujjlenyomatok vagy nagyon-nagyon kis mértékben a sarkok lekerekítése. A központosításnak jóval az átlag fölött kell lennie, bár e tekintetben a kisebb hibák megengedettek. Hajtás nem lehet rajta.
- Gem Uncirculated 66 EPQ Ez a fokozat egy olyan bankjegyet jelent, amely magasabb, mint egy “átlagos” Gem-bankjegy, de nem éri el teljesen a Superb szintet kisebb hiba miatt, mint például egy ránc, vagy egy érintkezés jele. A “66” fantasztikusan középpontos lehet lehet, de lehetnek példák, ahol a mintázat egy kicsit eltér a középponttól. A “66” -nak meg kell őriznie a teljes eredetiséget. A színeknek és a megjelenésnek még mindig jóval átlagon felülinek kell lenniük.
- Superb Gem Unc 67 EPQ A “67” -nek szabad szemmel tökéletes középpontosnak kell lennie. A szín, a megjelenés erős és kívánatos. A frissességnek vitathatatlannak kell lennie. Egy vagy több apró, érintkezés jele jelen lehet. Például nagyítás alatt észrevehető egy perem vagy saroktörés, vagy lehet, hogy apró számlálócsík jelenik meg. Azonban minden olyan hiba, amely szabad szemmel látható, az tiltja a Superb fokozat megnevezést.
- Superb Gem Unc 68 EPQ A “68” alapvetően olyan szép, és olyan közel áll a tökéletességhez, mint a “69”, de kisebb hiba jelenhet meg, ami a bankjegy érintkezése során keletkezik, például apró ütődés vagy nagyon kicsi redő. A “68” hibátlan, közel tökéletes központosítással, élénk színekkel, kitűnő megjelenéssel és teljes eredetiséggel. Annak ellenére, hogy itt említik a triviális hibákat a “68” lényegében tökéletes darab. Ez a legmagasabb fokozat, amely észerűen elvárható egy új bankjegytől.
- Superb Gem Unc 69 EPQ A “69” majdnem annyira tökéletes, mint egy “70”, de egy nagyon kicsi hiba észlelhető, például egy alig mérhető tökéletlenség a központban, vagy egy apró, szinte nagyítóval is észrevétlen redő a papírban.
- 70 Gem Unc 70 EPQ A “70” fokozat lényegében tökéletest jelent. 5-szörös nagyítás alatt sem látszik érintkezés nyoma. A bankjegy teljesen eredeti, tökéletesen egyenletes margók mind a négy oldalon, éles sarkok, élénk színek, kifogástalan megjelenés, és szó szerint tökéletes papírminőség, még a legkisebb hiba nyoma sincs. Talán csak a legmodernebb kiadású bankjegyek érik el ezt a fokozatot, de azok is csak ritkán.